70. výročie tragédie v Tokajíku
Ubehlo už 70. rokov od vypálenia Tokajíka. Je jednou zo stodva obcí, ktoré počas druhej svetovej vojny nacisti vypálili. Dnes túto tragédiu pripomínajú už len hroby zavraždených mužov a kamenný pomník na mieste nešťastia.
Dňa 21. novembra 2014 sa v obci konalo spomienkové podujatie, ktorého súčasťou bol aj pietny akt kladenia vencov k pamätníku obetí, príhovory zástupcov prítomných delegácií a ich spoločné stretnutie s občanmi obce Tokajík.
Na zabezpečení podujatia sa zúčastnili aj príslušníci vrtuľníkového krídla v Prešove. Pripravili si pre návštevníkov statické ukážky zbraní, spojovacích prostriedkov, prostriedkov RCHBO a dynamickú ukážku výcviku psa so psovodom.
Aj keď od druhej svetovej vojny uplynulo už niekoľko desiatok rokov, hrdinovia Tokajíka nám aj dnes, pre svoju statočnosť, môžu byť príkladom. Neboli ľahostajní, pasívni a ani sa nečinne neprizerali nacistickému zlu. Svojou pomocou partizánom prispeli k boju proti fašizmu a k tomu, aby sme my dnes mohli žiť slobodne.
V nedeľu 19. novembra 1944 obec Tokajík obsadilo približne dvesto nacistických vojakov. Zatkli tridsaťštyri mužov a odviedli ich za obec, na lúku pod Pereliskom. Tu ich postavili do troch radov a veliteľ trestnej jednotky im prečítal rozkaz. Zastrelili ich okamžite po vynesení rozsudku smrti. Akoby zázrakom, dvaja muži masaker prežili. Ostatných obyvateľov, mužov, ženy, deti a starcov vyhnali z domov, ktoré neskôr vyrabovali a nakoniec obec vypálili. Zhoreli všetky budovy, okrem kostola a jediného domu. Bola to krutá odplata za pomoc partizánskym jednotkám, ukrytým v okolitých lesoch. Obyvatelia obce im poskytovali jedlo, lieky a aj potrebné informácie.