Vrtuľníkové krídlo sa lúči s absolútnym rekordérom
Skromnosť, pracovitosť a pokora to sú vlastnosti , ktoré určite nie sú nám vojakom cudzie, ako vo vzťahu k službe, tak aj k rodine a okoliu. No a keď sa z povolania stane ešte aj koníček, nemôže to skončiť inak ako v prípade príslušníka padákovej záchrannej a výsadkovej služby vrtuľníkového krídla rotného Karola Adamčíka, rekordéra v počte zoskokov, ktorý sa 9. júna 2020 rozlúčil s aktívnou vojenskou kariérou. Za svoj život zatiaľ stihol absolvovať 12 499 výsadkov!
Martinský rodák skákal prvýkrát ešte v roku 1979 ako 18-ročný v tamojšom aeroklube. Prvý sólový zoskok na lano odštartoval neskutočne bohatú kariéru športovca – parašutistu, vojaka a hlavne skvelého kolegu a kamaráta.
Do Dukly Olomouc sa dostal vďaka výborným výsledkom v parašutizme ešte pred narukovaním. Následne si základnú vojenskú službu odslúžil u výsadkárov v Prostějove, kde si počas dvoch rokov pripísal na svoje konto 1000 zoskokov. Ako civilný zamestnanec potom pôsobil v Stredisku vrcholového športu Lučenec a v roku 1996 prijal ponuku Dukly Trenčín, kde bol v roku 2000 po reorganizácii vymenovaný do hodnosti nadrotmajster. V Lučenci, detašovanom pracovisku Trenčianskej Dukly a neskôr Vojenského športového centra Banská Bystrica, skákal až do konca roku 2009, kedy na 11 mesiacov zmenil pôsobisko a ako skákajúci tréner vychovával mladých parašutistov v meste pod Urpínom. Aktívny šport ho naučil mnoho vecí, okrem iného aj šikovne zaobchádzať so šijacím strojom. Dokazoval to počas svojej súťažnej kariéry, kedy usilovne šil kombinézy a kukly pre seba a členov súťažného družstva zo špeciálnej látky z Talianska. Po reorganizácii je od decembra 2010 príslušníkom vrtuľníkového krídla (vk).
Ako padákový špecialista letectva musel okrem samotného skákania zvládnuť aj záchranársky výcvik, lezecké postupy a zlaňovanie z vrtuľníka. Súčasťou výcviku bol aj kurz na práce vo výškach, narábanie s reťazovou pílou, hydraulickým zariadením LUCAS, či ovládanie infrakamery vo vrtuľníku Mi-17 LPZS. „Letecký záchranár sa nesmie báť lietať, zlaňovať a visieť na lane z vrtuľníka, je odkázaný na spoluprácu celej posádky!“, hovorí najlepší poddôstojník Vzdušných síl OS SR za rok 2016. Počas svojej kariéry zažil štyri ostré vzlety na palube vrtuľníka Mi-17, a aj vďaka nemu bolo lokalizované miesto pádu záchranárskeho vrtuľníka pri obci Strelníky 7. septembra 2016. Trosky stroja vtedy zbadal v hustom lesnom poraste pomocou zariadenia na nočné videnie. Letecká pátracia a záchranná služba je pripravená 24/7 na zásah v prospech civilného obyvateľstva. Osádky vrtuľníkov neraz dokázali, že sú majstri svojho remesla a platným článkom v boji s lesnými požiarmi alebo povodňami, kedykoľvek a kdekoľvek. Aj preto bude tak skúsený a ostrieľaný letecký záchranár akým je rotný Adamčík v našich radoch chýbať.
„Na záver mu za celý kolektív vrtuľníkového krídla chcem poďakovať za zodpovedný a proaktívny prístup k práci a za kvalitné, 100% plnenie úloh. Chcem mu popriať pevné zdravie a všetko dobré do nastávajúcich dní. To, čo dokázal pre svoju krajinu a uniformu sa podarí len málokomu“, dodal veliteľ vrtuľníkového krídla pri ukončení pôsobenia rotného Adamčíka vo vk Prešov.
Maximá a minimá rotného Adamčíka:
Aktuálny počet zoskokov za kariéru – 12 499; maximálny počet zoskokov za deň – 15; maximálna výsadková výška – 6500 m; maximálna rýchlosť voľného pádu – 340 km.h-1; najdlhší voľný pád – 60 s; minimálna výsadková výška – 120 m (na lano) zo vzducholode pri belgickom Schaffene. Ak by niekto chcel mať na svojom konte toľko zoskokov čo rotný Adamčík, musel by denne po dobu 34 rokov aspoň raz skákať.
1989 – Majstrovstvá Republiky, posledný majster ČSSR v presnosti pristátia – počas troch dní skočil 11 krát absolútny stred;
1989 – v jeseni sa zúčastnil Majstrovstiev Európy; Vrsar, Juhoslávia – bronzová medaila v akrobacii;
1990 – Majstrovstvá Sveta; Bled, Juhoslávia, súťaž družstiev – bronzová medaila v presnosti a strieborná v celkovom hodnotení;
1992 – Medzinárodné preteky; Halle, SRN – celkový víťaz pretekov, následne sa kvalifikoval na Majstrovstvá Sveta v rakúskom Triebene, kde v súťaži družstiev získal zlatú medailu v presnosti v celkovom hodnotení;
1993 – Medzinárodné majstrovstvá vojenských športov (CISM); Prostějov, ČR – zlatá medaila z disciplíny presnosť;
1994 – Medzinárodné majstrovstvá vojenských športov (CISM); Vrsar, HR – zlatá medaila z disciplíny presnosť;
1995 – Majstrovstvá Európy; Efez, Turecko – strieborná medaila;
1996 – Majstrovstvá Sveta v paraski; Livigno, IT – 3. miesto za presnosť;
1998 – Majstrovstvá Sveta v paraski; Vrsar, HR – 2. miesto za presnosť;
2005 – Majstrovstvá sveta vojenských športov (CISM); Rakúsko – 5. miesto v presnosti, celkové 4. miesto;
2006 – Majstrovstvá sveta vojenských športov (CISM); Rusko – 3. miesto za akrobaciu;
2009 – Majstrovstvá sveta vojenských športov (CISM); Švajčiarsko – 5. miesto v presnosti, celkové 4. miesto.